Máte doma nervózneho tínedžera, ktorý začal nosiť horšie známky? Možno len málo spí

Ak máte doma nervózneho tínedžera, ktorý začal nosiť horšie známky a možno len málo spí, je dôležité sa tejto situácii venovať a zistiť, čo konkrétne mu môže spôsobovať stres a nespavosť.

Vo veľmi náročnom období pre tínedžera, ako je obdobie puberty, je možné, že váš teenager je vystavený tlakom, s ktorými si nevie poradiť. Napríklad môže sa cítiť pod tlakom zo školy, kde je náročnejší učebný plán, a tak trávi viac času učením, čo ovplyvňuje jeho spánok. Prípadne mu môže prekážať nejaký konkrétny problém v škole alebo v jeho sociálnom prostredí, ktorý ho trápi a s tým si tiež nevie poradiť. Dôležité je otvoriť dialóg s vašim teenagerom a nechať ho vyjadriť svoje starosti a obavy.

Nevyhnutnou súčasťou zvládania stresu u tínedžera je zabezpečiť mu dostatok spánku a oddychu. Nespavosť môže mať negatívny vplyv na jeho fyzický aj duševný stav. Je preto dôležité, aby mal pravidelný spánkový režim a dostatok času na relaxáciu. Podporovať by ste ho mali aj v tom, aby sa vyhol stresujúcim situáciám a našiel si čas na záujmy, ktoré mu robia radosť a uvoľňujú ho. Prípadne by ste mohli skúsiť spolu s vaším teenagerom aplikácie alebo metódy relaxácie, ako je napríklad meditácia alebo joga.

Je dôležité si uvedomiť, že tínedžeri môžu prechádzať rôznymi emocionálnymi a hormonálnymi zmenami, ktoré môžu mať vplyv aj na ich spánok a výkonnosť v škole. Ak si však všimnete trvalé zhoršovanie sa jeho známok alebo pretrvávajúcu nespavosť, ktorá ovplyvňuje jeho každodenný život, je vhodné vyhľadať profesionálnu pomoc. Psychológ alebo školský poradca môže byť schopný poskytnúť cenné rady a stratégie na zvládanie stresu, ktoré môžu vašemu teenagerovi pomôcť nájsť rovnováhu a dosiahnuť lepšie výsledky v škole.


Máte doma nervózneho tínedžera, ktorý začal nosiť horšie známky? Možno len málo spí