Čína už dlhší čas snuje svoje vplyvy na celom svete, a teraz sa zdá, že aj Rusko nie je výnimkou. Západné sankcie voči Rusku spôsobili, že bežní Rusi hľadajú alternatívu vo forme čínskych áut. Tento jav je dôsledkom politickej situácie a hospodárskeho tlaku, ktoré vyvolali západné krajiny voči Rusku.
Sankcie uvalené na Rusko z dôvodu vojny na Ukrajine a anexie Krymu v roku 2014 zasiahli ruskú ekonomiku tvrdo. Obmedzenia v oblasti financií, energetiky a technológii spôsobili, že ruské podniky a občania sa začali obracať na alternatívne riešenia. Jednou z týchto alternatív sú aj čínske autá. Čínski výrobcovia, ako napríklad Geely, Chery alebo Great Wall Motors, investovali veľké sumy do svojich technológií a dizajnu, a ich vozidlá sú často dostupnejšie ako značky zo západných krajín.
Pre mnohých Rusov je táto zmena od západných áut k čínskym nevyhnutnosťou. Sankcie viedli k zvýšeniu cien automobilov, a tak sa väčšina obyvateľov nemôže dovoliť drahšie značky. Čínske automobily sú v tomto ohľade lákavou alternatívou, pretože ich ceny sú konkurencieschopné a ponúkajú porovnateľnú kvalitu. Vzhľadom na to, že čínska ekonomika je veľmi robustná, investície čínskych výrobcov sa oplatili a ich autá sa stali populárnymi vo veľkom počte ruských domácností.
Vplyv Číny na Rusko si vyžaduje pozornosť, pretože ide o značné zmeny v ruských spotrebiteľských preferenciách. Západné sankcie nepriamo prispeli k presunu lojality ruskej verejnosti od západných produktov k čínskym alternatívam. Čína aktívne využíva príležitosť na rozšírenie svojho vplyvu a podporuje trh s automobilmi v Rusku. Ak sa tento trend bude ďalej rozvíjať, môže to mať dlhodobé hospodárske a politické dôsledky pre Rusko, ako aj pre západné krajiny, ktoré sa snažia udržať ekonomický a politický tlak na Rusko.
Čína už obsadzuje aj Rusko. Západné sankcie spôsobili, že bežní Rusi kupujú čínske autá